Biegunki cieląt? Mamy rozwiązanie!

Biegunki cieląt? Mamy rozwiązanie!

Głównym problemem zdrowotnym w przypadku biegunki cieląt, jak i u innych zwierząt, jest odwodnienie spowodowane zwiększoną utratą płynów z kałem i ograniczeniem ich podawania z mlekiem. Odwodnieniu towarzyszy spadek objętości surowicy oraz płynów pozakomórkowych, tym samym dochodzi do zmniejszenia objętości wyrzutowej serca, słabszego utlenowania tkanek i szoku hipowolemicznego.

Innym zaburzeniem homeostazy organizmu spowodowanym długotrwałą biegunką jest kwasica metaboliczna powstająca głównie w wyniku jelitowej utraty węglowodanów i żołądkowej lub jelitowej fermentacji laktozy i glukozy do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych i mleczanów. Stan jej zaawansowania nie jest ściśle skorelowany ze stopniem odwodnienia, ale można powiedzieć, że spotykana jest częściej u cieląt powyżej 7 dnia życia niż u cieląt młodszych z takim samym stopniem odwodnienia. W schorzeniach z objawami biegunki dochodzi w organizmie do niedoboru jonów sodu, chloru czy potasu, spowodowanego ich utratą poprzez jelita i zmniejszonym pobieraniem z mlekiem

 

 

Schorzenia cieląt z objawami biegunki wymuszają zastosowanie kompleksoweg podejścia obejmującego:

  • uzupełnienie niedoboru płynów ustrojowych
  • skorygowanie zaburzeń elektrolitowych i kwasowo-zasadowych
  • zapewnienie dowozu energii
  • ułatwienie procesu regeneracji uszkodzonego nabłonkaw przypadku zakażeń bakteryjnych – zmniejszenie ilości bakterii w przednich odcinkach jelit oraz ich eliminacja z krwi

 

 

BOLUS ELEKTROLITOWY do pyska jest gotowym produktem podawanym cielętom doustnie w trakcie biegunki mającym na celu likwidację zaburzeń elektrolitowych, kwasowo-zasadowych, stabilizację flory bakteryjnej przewodu pokarmowego oraz regulację zaburzeń trawiennych i wzmożenie apetytu.

 

 

W skład mieszanki dietetycznej wchodzi:

 

  • Chlorek sodu
  • Chlorek potasu
  • Wodorowęglan sodu
  • Probiotyk (szczepy Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium, Pediococcus acidolactici, Lactobacillus casei)
  • Ekstrakt ziołowy (rumianek)

 

skład analityczny 1 bolusa o wadze 13 g

 

 

 

Na – 2860 mg

 

K- 660 mg

 

Cl – 2055 mg

 

Probiotyk – 1,17 x 109

 

Rumianek – 600mg

 

 

Składnikami odgrywającymi dużą rolę w normalizowaniu niedoborów powstających w trakcie biegunki w organizmie cielęcią są związki sodu i potasu w postaci chlorków. Suplementacja tych jonów jest bardzo istotna, gdyż w trakcie biegunki wraz ze zwiększoną ilością oddawanego kału dochodzi do ich znacznej utraty, co może skutkować zaburzeniami w krążeniu ogólnym i prowadzić do zejścia śmiertelnego. Niezwykle istotnym, z punktu widzenia profilaktycznego i terapeutycznego dodatkiem występującym w Bolusie elektrolitowym są bakterie probiotyczne. Ich korzystny wpływ na organizm cielęcia polega na: zjawisku konkurencyjnej ekskluzji – współzawodniczeniu z patogenem o miejsce receptorowe, obniżaniu kwasowości treści przewodu pokarmowego, aktywności bakteriobójczej, zdolności neutralizacji enterotoksyn, hamowaniu syntezy toksycznych amin, immunostymulacji i produkcji witamin z grupy B. Dodatkowym składnikiem jest komponent ziołowy w postaci rumianku. Ma on działanie przeciwzapalne, antyseptyczne oraz reguluje zaburzenia trawienia poprzez pobudzanie wydzielania żółci i zapobieganie nadmiernym procesom fermentacyjnym w jelitach. Dodatkowo wykazuje udowodnione stymulacyjne działanie na apetyt.

 

 

Galeria zdjęć